Bestelle den Newsletter

LAS I WODA

LAS

Duża lesistość, liczne jeziora, związane z nimi bogactwo krajobrazu, urozmaicony świat dzikich zwierząt i roślin oraz obfitość runa leśnego powodują, że okoliczne lasy przyciągają turystów i miłośników obcowania z naturą.
W naszym lasach znajdziecie Państwo piękne krajobrazy, dostojne drzewa, jagody, grzyby oraz całe mnóstwo zwierząt. I to zaledwie 100 metrów od Hotelu.
Proszę pamiętać, że las ma także walory zdrowotne: zwalcza stres, zabija bakterie, pomaga się skupić, łagodzi depresję i poprawia odporność. Zapraszamy więc na nasze leśne ścieżki, które jak zwykle prowadzą do Habendy.
Ciekawe miejsca:
http://www.czaswlas.pl/obiekty2/?p=4&id_obiekt=19
http://www.czaswlas.pl/obiekty2/?p=4&id_obiekt=16
http://www.czaswlas.pl/obiekty2/?p=4&id_obiekt=20

JEZIORA

Jezioro Chodzieskie zwane też jeziorem Miejskim to największe z trzech jezior leżących w obrębie Chodzieży (12 km od Budzynia).
Wokół jeziora prowadzi pięciokilometrowa ścieżka, które przechodzi w promenadę. Chętnie korzystają z niej spacerowicze i rowerzyści.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 104,38 ha do 115,6 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi około 3,0 m, natomiast głębokość maksymalna 6,7 m. Zwierciadło wody położone jest na wysokości około 54 m n.p.m.
Jezioro Chodzieskie i teren wokół niego to świetne miejsce do fotografowania. Wschody i zachody słońca są tu obłędne.
To również raj dla wędkarzy. Najczęściej można złowić tu płoć, leszcza, lina, karasia, ale można też trafić na karpia i tołpygę, lecz rzadko. Występuje także węgorz, a najczęściej poławiane drapieżniki to okoń, szczupak i sandacz.
Kontakt dla tych, którzy chcą u nas złowić złotą rybkę: 600 435 236 (PZW Chodzież).
 
Jezioro Strzeleckie w wieku XVIII zwane było Koniecznym, Koniecznikiem, bądź Studenckim. Nazwa Jezioro Strzeleckie zaczęła funkcjonować od roku 1920. To najmniejsze z chodzieskich jezior o powierzchni 18 ha, ze wszystkich stron otoczone jest lasem. Na wzniesieniu przy zachodnim brzegu akwenu znajduje się secesyjna willa Straszny Dwór z 1904 roku, niegdyś posiadłość właściciela fabryki fajansu Stanisława Mańczaka.
Jest to rynnowe jezioro polodowcowe o typowym dla tych jezior podłużnym kształcie i stromych brzegach porośniętych lasem.
Przed kilkudziesięciu laty jezioro było połączone z jeziorem Karczewnik i dalej rzeczką Bolemką z jeziorem Miejskim. Poziom wody jeziora obniżał się niepokojąco i w latach 70. XX w. przeprowadzono kilkusetmetrowy rurociąg i rozpoczęto zasilanie wodą ze stawów rybnych.
Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa. Często też można tu spotkać wędkarzy. Nad jeziorem Strzeleckim bowiem odbywają się zawody wędkarskie. Podobno dawniej jezioro zamieszkiwały gigantyczne sumy. Lecz dzisiaj można być pewnym takich ryb jak: okoń, płoć, lin, szczupak i karp.
O tym, jak na początku XX w. było zagospodarowane dla celów rekreacyjnych jezioro Strzeleckie można dowiedzieć się ze starych zdjęć i pocztówek. Przy północnym brzegu była restauracja „Zamek wodny” i przystań łodzi rybackich i swego rodzaju gondoli przewożących spacerowiczów przez jezioro do restauracji Sedanplatz, która znajdowała się w lesie po południowo-wschodniej stronie jeziora. Jeszcze przed 1939 r. okolice jeziora były licznie odwiedzane nie tylko przez miejscowych, ale również przez weekendowych gości z Poznania.
 
Jezioro Karczewnik to druga perełka (po Jeziorze Miejskim) tzw.“Chodzieskiej Szwajcarii’’. Jest ono znacznie mniejsze, bo ma około 35 ha, średnia głębokość to ok. 4 metry. Obrzeża jeziora to łagodne zbocza porośnięte są lasem mieszanym. Na brzegach dominują trzciny i sitowie. Jednak połów bez kładki czy pomostu jest właściwie niemożliwy.
Na pewno spotkamy tu leszcza, można liczyć rówież na złowienie karpia, płoci, okonia, węgorza czy lina. Jednak szczupak może się zdarzyć sporadycznie. Dawniej łatwo było złowić dorodnego sandacza, lecz teraz jest to niezwykle trudne. Jezioro jest systematycznie zarybiane.
 
Źródło: chodziez.tak.pl, gochodziez.pl i wedkuje.pl
Rückkehr
Diese Webseite verwendet Cookies

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookies Politik gemäß den Einstellungen Ihres Browsers. Mehr in der Datenschutzerklärung

OK, schließen